Finančně zprostředkovatelská firma Broker Consulting jako první z největších českých hráčů zveřejnila oficiálně svá čísla za rok 2020. 

  • Obrat BC skočil na 1,492 mld. korun, v ČR to bylo 1,365 mld. korun

To je možná trochu překvapení, ale jsou to rozhodně zajímavá čísla. BC se v předchozích letech pohyboval kolem 1,2 mld, takže tento růst uprostřed složitého roku 2020 je rozhodně věc ke slavení a hodná respektu.

  • 18 % v ČR a 11 % na Slovensku se na obratu podílí realitní divize
  • 22 % v ČR a 11 % na Slovensku se na obratu podílí prodej investičních produktů

V tomto směru chytil BC příležitost dobře za pačesy, protože právě tyto dva segmenty jsou hlavními drivery potenciálu ve světě finančního zprostředkování obecně.

  • BC vydělává peníze. A ne málo. Čistý zisk za 2020 95 milionů, před zdaněním 122 milionů, na úrovni provozní EBITDA pak kolem 144 milionů.

U tohoto se zastavme na chvilku. To jsou totiž hodně dobrá čísla. Provozní EBITDA 10,5 % naznačuje, že BC je v ziskovosti opravdu mimořádný podnik mezi finančními zprostředkovateli na české poměry.

  • Bilanční suma 1,286 mld. korun, vlastní kapitál 210 milionů korun

Zásadní skok ve výši vlastního kapitálu se odehrál právě díky výsledku hospodaření roku 2020. Do té doby tam byl sice základní kapitál 100 milionů, ale z hlediska zadržených zisků to zas tak slavné nebylo. Až teď to poskočilo o cca 94 milionů.

  • Struktura majetku hlavně cash a pohledávky

Celkem zdravá strana aktiv, kde přes 600 milionů byl cash a cca 400 milionů pohledávky.

  • Poměr pohledávek a závazků cca 1:1

V zásadě tak to má být u takové firmy.

  • Kladné provozní CF 356 mil, záporné investiční CF -86 mil, záporné finanční CF -40 mil

Přesně tak to má být. Firma má generovat cash z provozu, investovat a vracet víc kapitálu než přijímat. Učebnicově.

Pokud budeme hodnotit Broker Consulting z čistě ekonomického hlediska, tak její ekonomika je skvělá. Možná už se Petr Hrubý nemohl dočkat, aby se pochlubil, a proto chtěl být první mezi velkými, kdo ukáže výsledky. Těžko říct. Každopádně výzva pro ostatní hráče ukázat, jak se dařilo jim.

 

zdroj : https://finsider.cz/finance/broker-consulting-jako-prvni-z-velkych-hracu-zverejnil-cisla-za-2020/